مجموعه افشار ایکامت مجموعه ای معتبر از هولدینگ بزرگ افشار 

 

از سال ها قبل که با راه اندازی هتل آپارتمان رزیدنس در خدمت شما بوده ایم این مسیر برایمان مشخص شد که ارائه راه کار و راهنمایی اخذ اقامت ترکیه چالش ها و فراز و نشیب هایی دارد و خیلی از عزیزان که در مجموعه اقامت موقت داشتند از اتفاقا بد در این مسیر گله داشتند که با افراد نا مناسب و بدون تجربه در این مسیر مشاوره گرفته اند و وقت و هزینه خود را هدر داده اند. 

 

ما سعی کرده ایم با گسترش فعالیت های خود در هر زمینه ای که تخصص پیدا میکنیم شما عزیزان را همراهی کنیم.

 در کشور ترکیه افراد زیادی این ادعا را دارند ولی ما وعده های خود عمل کرده ایم. 

و هیچ وقت دیر نیست ک بگوییم آینده را درست انتخاب کنیم. 

با افزایش نرخ ارزی کشور، مهاجرت به کشورهایی که تحصیل در آن‌ها به صورت رایگان باشد یا هزینه‌های پایینی داشته باشد، از موضوع‌هایی می‌باشد که اخیرا مورد توجه قرار گرفته‌است. دانشجوهای ایرانی با مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌توانند در این کشور اقامت بلند مدت داشته باشند و همچنین با هزینه کم به تحصیل بپردازند. برای اینکه کشوری کم هزینه را انتخاب کنید باید در بین کشورهای اروپایی بگردید که در این بین کشور ترکیه، از کشورهایی می‌باشد که امروزه نیازهای دانشجویان ایرانی را براورده می‌کند. در کشور ترکیه، گرفتن ویزا برای افراد ایرانی به مراتب آسان تر از سایر کشورهای اروپایی است و شرایط تحصیلی نیز در این کشور هزینه کمی دارد.


● هزینه تحصیلات در کشور ترکیه چقدر می‌باشد و امکان قبولی از دانشگاه‌های کشور ترکیه چگونه است؟
● ایرانیان می‌توانند در دانشگاه‌های ترکیه به صورت رایگان تحصیل کنند؟
● وزارت بهداشت ایران کدام یک از دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه را تائید می‌کند؟
● چگونه می‌توان برای ویزای تحصیلی ترکیه 2020 اقدام کرد و درخواست داد؟


اولین قدم برای تحصیل در ترکیه این است که پذیرش تحصیلی از یک کالج،موسسه آموزشی یا دانشگاه داشته باشید. افراد ایرانی امکان این را دارند که از ابتدایی‌ترین مقاطع تا درجات بالای دانشگاهی به تحصیل بپردازند. در ادامه جهت آگاهی شما از طی کردن این مسیر، گام به گام به مهاجرت ترکیه از طریق تحصیل می‌پردازیم. در انتهای مطالعه این بحث، شما می‌توانید سوالات خود را با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، مطرح کنید.
شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه
شما می‌توانید مانند یک دانش‌آموز خارجی از مقاطع ابتدایی جهت تحصیل در ترکیه اقدام کنید. میزان قبولی در مدرسه‌های ترکیه، ارائه کارنامه آخرین سال تحصیل برای قبولی در مقطع بعدی می‌باشد. آموزش در بیشتر مدارس کشور ترکیه به زبان استانبولی می‌باشد و هزینه کمی هم دارند. دانش‌آموزهای ایرانی برای تحصیل در مدرسه‌های ترکیه انتخاب‌های مختلفی دارند:


1. مدارس دولتی ترکیه
2. مدارس خصوصی ترکیه
3. مدارس بین المللی ترکیه
4. مدارس ایرانی ترکیه

 

دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند به تحصیل در مدرسه‌های بین‌المللی انگلیسی زبان بپردازند اما باید بدانید که هزینه این مدارس به مراتب نسبت به مدارس دولتی کشور ترکیه، خصوصی و یا ایرانی بیشتر می‌باشد.
دیپلمی که از مدارس بین‌المللی انگلیسی زبان ارائه می‌شود، برای پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های دنیا، معتبرترین دیپلم یعنی IB می‌باشد. آموزش در مدارس ترکیه‌ای دولتی یا خصوصی معمولا به زبان ترکیه‌ای تدریس می‌شود و تحصیل در مدارس دولتی هم برای ترک‌ها و هم اتباع خارجی، رایگان می‌باشد. جهت ثبت‌نام فرزند در مدارس دولتی ترکیه باید کارت اقامت بلند مدت در ترکیه داشته باشید. البته مدارس خصوصی به نسبت مدارس دولتی، با کیفیت‌های متفاوت و تعداد بیشتری در این کشور وجود دارند و هزینه‌ای بین 4000$ تا 6000$ (دلار آمریکا) سالیانه در مقاطع مختلف دریافت می‌کنند.
زبان دوم در مدارس ترکیه به اجبار آموزش داده می‌شود و هر دانش‌آموز می‌تواند به اختیار خود بین زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی انتخاب کند.
مهاجرت به ترکیه به وسیله تحصیل در مدرسه‌های ایرانی
تحصیل در مدرسه‌های ایرانی برای افرادی که در فکر بازگشت به ایران هستند، مناسب می‌باشد و مدرک این مدارس ایرانی در ایران توسط وزارت علوم مورد تایید می‌باشد. دروسی که در این مدارس آموزش داده می‌شود دقیقا مانند کتبی است که در مقاطع مختلف مدارس ایرانی درس داده می‌شود. هزینه‌ی تحصیل مقطع پیش‌دبستانی در این مدارس سالیانه حدود 500$ دلار آمریکا می‌‌باشد. همچنین میزان این هزینه در مقطع دبیرستان به طور سالانه 1000$ می‌باشد.
البته تعداد این نوع مدارس بسیار کم و محدود می‌باشد. در جدول زیر می‌توانید مقدار هزینه‌های تحصیل در مدارس مختلف ترکیه را ببینید:


انواع مدارس مقدار هزینه‌های تحصیل سالیانه برای مقاطع پیش دبستانی تا دبیرستان به دلار کشور آمریکا
مدارس ایرانی (تعداد کم) 500 دلار تا 1000دلار در سال
مدارس بین المللی 8000 دلار تا 45000 دلار در سال
مدارس خصوصی 1000 دلار تا 6000 دلار در سال
مدارس دولتی ترکیه رایگان

مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مدرک دیپلم


درخواست مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای مقاطع دانشگاهی، از ایرانیان بیشتر می‌باشد و رشته‌های گروه پزشکی بیشترین درخواست را از سمت اتباع ایرانی دارند. علت این انتخاب هم به دلیل هزینه تحصیل کم در کشور ترکیه می‌باشد که باعث افزایش تقاضا شده‌است.
شما می‌توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی، با مدرک دیپلم ۱۲ساله اقدام کنید، اما قبولی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه با شرکت در آزمون YÖS و ارائه مدرک دیپلم انجام می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند در برخی از برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی محدود هستند، با به دست‌آوردن نمره لازم SAT در دانشگاه‌های ترکیه مورد پذیرش واقع شوند. لازم است بدانید که دانش‌آموزان علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی باید در آزمون YÖS نمره بالایی به دست آورند.
تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ترکیه
مدارک مهم‌تری جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در کشور ترکیه، موردنیاز دانشجویان می‌باشد. مانند:


● تکمیل فرم پذیرش
● ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد همسان با مدارک دانشگاهی ترکیه
● رزومه به روز شده
● ارائه مدرک زبان با توجه به نیازمندی دانشگاه تافل یا آیلتس و یا سایر مدارک زبان مورد تائید دانشگاه
● ارائه پروپوزال یا انگیزه‌نامه
● نمرات مورد نیاز در آزمون GRE یا GMAT
● توصیه‌نامه از اساتید و سایر مدارک


زبانی که برای تحصیل در این مقاطع نیاز می‌باشد، استانبولی و انگلیسی است و با توجه به نوع هر برنامه‌ای هزینه‌ها متفاوت می‌شود. قاعدتا اگر تحصیل خود را با زبان استانبولی پیش ببرید، هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. دانشجویان با تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، می‌توانند از دریافت بورس بهره ببرند و دانشجویانی که شرایط دریافت آن را داشته باشند، به راحتی تحصیل رایگان به دست خواهند آورد.
میزان هزینه تحصیلات کشور ترکیه در سال 2020
در ابتدای مقاله میزان هزینه‌ها را برای تحصیل در مدارس مختلف ترکیه، مشاهده نمودید. در ادامه به میزان هزینه‌های زندگی و تحصیل در مقاطع متفاوت دانشگاهی ترکیه به همراه زبان‌های مختلف برای سال 2020 می‌پردازیم:

انواع دانشگاه‌ها میزان هزینه تحصیل در طی سال برای مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا به دلار کشور آمریکا
دانشگاه های خصوصی از 20000 دلار به بالا در سال
دانشگاه های دولتی از 200 دلار تا 900 دلار در سال
زبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای مقطع کارشناسی به زبان ترکی استانبولی می‌باشد. زبان تحصیل همین مقطع در دانشگاه‌های خصوصی، انگلیسی می‌باشد. در مقاطع بالاتر به خصوص کارشناسی ارشد، با توجه به زبان تحصیل، هزینه متفاوتی پرداخت می‌کنید.
انواع یادگیری با زبان استانبولی به دلار آمریکا یادگیری با زبان انگلیسی به پول دلار آمریکا
تحصیل در داشنگاه‌های دولتی کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد 240 دلار تا 750 دلار در سال 600 دلار تا 1500 دلار در سال

وقتی در کشور ترکیه یک دانشجوی خارجی هستید، هزینه زندگی در ترکیه حدودا 400$ الی 500$ دلار آمریکا می‌باشد. در طی هر ماه هزینه‌هایی مثل مسکن خواهید داشت. در هر ترم باید حدودا 100$ تا 150$ دلار آمریکا برای خرید کتاب‌ها و جزوه‌های درسی هزینه کنید.
درخواست اخذ ویزا جهت مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه
اخذ ویزای دانشجویی، بخش انتهایی از بحث مهاجرت به ترکیه به وسیله تحصیل می‌باشد. هر دانشجو می‌تواند برای درخواست یکی از هشت مدل ویزای تحصیلی کشور ترکیه با توجه به برنامه آموزش خود، اقدام کند. برای این کار فقط نیاز است که مدارک لازم را با کمک وکیل خود فراهم کنید.


● فرم تکمیلی درخواست ویزا
● تصاویر پاسپورتی
● پاسپورت یا ID کارت معتبر
● بیمه سفر در مدت زمان اقامت در ترکیه
● رزرو بلیط پرواز برای رفت و برگشت
● تاییدیه پذیرش از دانشگاه ترکیه
● قبض پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه
● آخرین مدارک تحصیلی
● گواهی تمکن مالی لازم
● مدرک سکونت در کشور ترکیه

 

برای اقدام به ویزای تحصیلی در کشور ترکیه، باید مدارک لازم را داشته باشید که اصلی‌ترین آن‌ها شامل تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی و ارائه‌ی نامه پذیرش دانشگاه می‌باشد. با داشتن این مدارک می‌توانید به سفارت ترکیه در محل سکونت خود بروید و جهت ویزای تحصیلی اقدام کنید. معمولا زمان دریافت ویزای تحصیلی از زمانی که درخواست را ارائه دادید، 15 روز کاری به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که این مدت زمان برای دانشجویان ایرانی کمتر می‌باشد. پروسه‌ی کلی درخواست ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2020 به شکل زیر است:

پیدا کردن شغل بعد از تحصیل در کشور ترکیه
نرخ بیکاری در کشور ترکیه در ابتدای سال 2020 حدودا 12.8% بود اما بعد از شیوع ویروس کرونا و بیکاری بسیاری از مشاغل مانند تورهای مسافرتی، میزان نرخ بیکاری افزایش یافته است. دانشجویانی که تحصیلات خود را در دانشگا‌های معتبر ترکیه گذرانده‌اند، برای پیدا کردن کار مناسب بسیار موفق‌تر خواهند بود زیرا تحصیل در دانشگاه‌های برتر برای کارفرمایان حائز اهمیت می‌باشد. علاوه بر این دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی داشته باشند هم برای کارفرمایان مهم می‌باشند. مسلط بودن به زبان ترکی استانبولی از دو جهت بسیار مهم است، یکی پیدا کردن کار و دیگری باعث کاهش هزینه شهریه می‌شود چون دوره‌های ترکی هزینه پایین‌تری تا زبان انگلیسی دارند. نرخ بیکاری در کشور ترکیه، در جدول زیر مورد بررسی قرار گرفته است:
در سال مدنظر نرخ بیکاری
2016 %10.84
2017 %10.82
2018 %10.89
2019 %13.49
2020 %24.60
میانگین درآمد ماهیانه در کشور ترکیه
اینکه هر فرد چقدر درامد دارد به عواملی مانند جنسیت، سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی،‌مهارت‌های شغلی، شهر محل سکونت و… بستگی دارد. همچنین به کشوری که در آن زندگی می‌کند نیز بستگی دارد و تمامی این عوامل در میزان درامد وی تاثیر می‌گذارد. قاعدتا هزینه زندگی در شهرهای بزرگی مثل استانبول، ازمیر، آنکارا و … بیشتر است و به همان نسبت میانگین درامد در این مکان‌ها بالاتر خواهد بود. در جدول زیر متوسط درآمد ماهانه در برخی از مهم ترین شهرهای ترکیه در سال 2020 ارائه گردیده است:
نام شهر میانگین درآمد ماهیانه به لیر ترکیه
آنتالیا TRY7630
آنکارا TRY8510
ازمیر TRY8180
استانبول TRY9160

برای دانشجویان یا اتباع خارجی به دست آوردن کار بعد از تحصیل بسیار مهم می‌باشد زیرا باعث می‌شود که امکان تمدید ویزای خود را داشته باشند. دولت ترکیه برای جذب دانشحویان خارجی برنامه مشخصی دارد که آن جذب افرادی حدود 350000 دانشجو با اتباع خارجی می‌باشد. با توجه به شرایط نزدیکی کشور ترکیه به ایران و همچنین امکان تحصیل مناسب و ارزان، باعث افزایش تمایل تحصیل ایرانیان در ترکیه شده‌است.
 اگر به تحصیل در کشور ترکیه علاقه دارید، می‌توانید جهت انجام مشاوره با ما در تماس باشید.